2-زیست فناوری کشاورزی و اهمیت آن

بخش اول

مقدمه:

در کتاب علوم تجربی با کلمه ای بنام چرخه آشنا شده اید که اینگونه تعریف می شود،”چرخه ها، مسیرهایی هستند که همیشه تکرار می شوند و انتها ندارند” که در اتمسفر، لیتوسفر، هیدروسفر و از همه مهم تر بیوسفر قرار دارند و شرایط زندگی تمامی جانداران را تحت تاثیر قرار می دهند.

که از میان همه ی این چرخه ها مانند چرخه کربن، چرخه نیتروژن، چرخه آب، چرخه سنگ و … چرخه ای وجود دارد تحت عنوان چرخه غذا که زنده ماندن و زیستن همه جانداران به آن وابسته است .

چرخه غذایی [1]زنجیره ای از چندین حلقه غذایی که جانداران موجود در این چرخه از نظر تغذیه به یکدیگر وابسته هستند بطوری که از کنار هم قرار گرفتن چند چرخه غذایی شبکه غذایی حاصل می شود.

یک نمونه چرخه غذایی

[1] food cycle

گیاه[1] چیست؟؟ و چه ارزش هایی دارد؟؟؟

اولین حلقه در هر چرخه غذایی گیاهان هستند که تولید کننده می باشند و سایر حلقه ها بدان وابسته هستند زیرا گیاهان وظیفه دارند با دریافت مواد معدنی، آب، نور خورشید و کربن دی اکسید و انجام عمل فتوسنتز مواد آلی(کربوهیدرات ها) و گاز اکسیژن را تولید کنند بطوری که این مواد آلی از طریق خوردن از هر حلقه به حلقه دیگر منتقل شده و عامل زیستن و زنده ماندن جانداران می گردند.

با این تفاسیر گیاهان نقش بسزایی در زیست کره دارند بطوری که حذف آنها مساوی با نابودی زیست بوم و زیست کره و در نتیجه تمامی جهانیان.
گیاهان ارزش های زیادی دارند در قدم اول تامین، بخشی از مواد غذایی مورد نیاز انسان و سایر موجودات است و همچنین فضای سبز که شامل دامنه کوها و جنگل ها و پارک ها می شود را می سازند که در تلطیف هوا، تعادل درجه حرارت محیط، حفاظت از خاک در مقابل باران های رگبار، سیلاب ها، باد و طوفان ها، رانش زمین و کوچ جانوران مهاجر نقش دارند.

[1] Plant

 ارزش غذایی و سرسبزی گیاهان

افزون بر اینها، تاثیر بسیار مثبتی بر روح و روان آدمی نیز دارند که به این دسته از گیاهان؛ گیاهان زینتی [1]می گویند که در باغ گل یا به عنوان گیاه خانگی رشد داده می‌شود. آن‌ها معمولاً به خاطر نمایش گل‌هاشان کاشته می‌شوند مانند دیفن باخیا، برگ انجیری، بامبو، سانسوریا، بنجامین و ….

[1] Ornamental plants

 گیاهان زینتی

در این دنیای سرسبز گیاهانی نیز وجود دارند که به دلیل داشتن متابولیت های ثانویه و مواد موثره ارزش دارویی و طبابت دارند به همین دلیل از آنها برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند که این گیاهان همان گیاهان دارویی [1]هستند که داروهای حاصل از آنها نه تنها بیماری را بهبود می بخشد بلکه دیگر عوارض داروهای شیمیایی را نیز ندارند به همین دلیل است در جهان کنونی علم گیاهان دارویی پیشرفت چشمگیری داشته است.

[1] Medicinal Plants

 گیاهان دارویی

و در آخر گیاهانی نیز وجود دارند که در ارزش صنعتی دارند و در صنایعی چون آرایشی، بهداشتی و دیگر صنایع بکار برده می شوند مانند گیاه گون که از آن صمغی به نام کتیرا گرفته می شود که از اقلام مهم صادراتی کشور است و در صنایع غذایی، داروسازی، بهداشتی و نساجی مصرف می شود.

 گیاهان صنعتی[1]

تحقیق کنید در دنیای علم گیاهان چه گونه هایی هستند که ارزش بالایی دارند ولی تاکنون از آنها استفاده ای نشده است؟؟؟

کشاورزی[2]

گیاهان حاصل نمی شوند جز بر پایه علم کشاورزی!!!!!!!!!!

علم کشاورزی شاخه ای از علوم تجربی است که به کاشت، داشت و برداشت و حتی اصلاح گیاهان باغی، علوفه ای و زراعی می پردازد که در گذشته منجر به ظهور تمدن و یک جانشینی شده است و امروزه نیز با توجه به اینکه جمعیت جهان کنونی دائما در حال افزایش است و از طرفی قوت اصلی انسان ها گندم، جو و برنج می باشد پس علم کشاورزی بیش از پیش حائز اهمیت شده است.

کشاورزی شامل طیف وسیعی از تخصص‌ها و فنون هاست، از جمله راه‌هایی برای گسترش زمین‌های مناسب برای زراعت گیاه، حفر کانال‌ها، شکل‌های مختلف آبیاری و تولید بهترین انواع محصولات می‌باشد.

در دنیای امروز با نگرانی های موجود، کمبود منابع و همچنین مشکلاتی از قبیل خشکسالی، عدم وجود زمین های حاصلخیز، شوری، آفات و … نیاز است تا علم کشاورزی را از روش های سنتی به سوی کشاورزی پایدار و پیشرفته سوق دهیم تا بتوانیم در کمترین زمان محصولاتی با کمیت و کیفیت بالا و عالی تولید کنیم و نیاز جهانیان پاسخ دهیم. پس در نتیجه می بایست تکنولوژی را نیز چاشنی این علم کرد و دانشی بوجود آورد تحت عنوان زیست فناوری کشاورزی و یا بیوتکنولوژی کشاورزی تا جایگزینی باشد برکشاورزی سنتی.

[1]Industrial plants

[2] Agriculture

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید