۵۸ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی در حوزه زیست‌فناوری‌ با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش افتتاح شد.

مراسم افتتاح و تجهیز پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی زیست‌فناوری در پژهش‌سرای فارابی منطقه 12 تهران برگزار شد تا با افتتاح 58 پژوهش‌سرا در سراسر کشور، فعالیت‌های دانش‌آموزی در این عرصه شتاب گیرد. این برنامه که در آن سعی شده با تجهیز مراکز مستعد شناسایی شده از همه استان‌ها، زمینه حضور حداکثری دانش‌آموزان سراسر کشور در برنامه‌های علمی- آموزشی زیست‌فناوری مهیا شود، با نگاه به استان‌های کمتر برخوردار اجرا می‌شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم که با حضور محسن حاجی‌میزایی وزیر آموزش و پرورش همراه بود، گفت: تحول زیست‌بوم فناوری و نوآوری از دانش‌آموزان آغاز می‌شود. او همچنین تاکید کرد: نقش آموزش و پرورش در توسعه زیست‌بوم نوآوری اهمیت زیادی دارد و  و زیست‌بوم جدیدی در حوزه آموزش کشور باید اتفاق بیفتد البته این راه طولانی است.

ستاری، با بیان این‌که باید با آموزش‌های متناسب با نیاز جامعه و آینده کشور زمینه برای تربیت دانش‌آموز خلاق و پژوهشگر فراهم شود، ادامه داد: خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش در این مسیر همراهی خوبی دارد که نتایج آن در پرورش دانش‌آموزان خلاق و نوآور مشهود است.

رییس ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تجهیز پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی با تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی ایران‌ساخت خبر داد و گفت: بخش قابل توجهی از تجهیزات فناوران ایرانی که در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت ارائه شد، مورد استفاده پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی قرار گرفته است.

ستاری گفت: بیش از ۸۴ میلیارد تومان از فروش کلی نمایشگاه، وارد آموزش و پرورش شد؛ از هنرستان ها تا مدارس تجهیز شدند و این حمایت از مدارس علاوه بر این در حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی نیز جریان دارد. او همچنین به ارائه بیش از ۹ هزار تجهیز پیشرفته در این نمایشگاه اشاره کرد.

در این رابطه رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: مهم است دانش‌آموز در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی با تجهیزات ایران‌ساخت کار کند و به این باور برسد که این توانمندی در کشور وجود دارد و او نیز باید در مسیر توسعه و خلاقیت قرار بگیرد.

ستاری با اشاره به حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی به طور ویژه، گفت: این راه با تجهیز پژوهش‌سراهای نانوفناوری، سلول‌های بنیادی، هوافضا و زیست‌فناوری آغاز شد و امروز ۵۸ پژوهش‌سرای جدید به این عرصه افزوده می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش راهبردی زیست‌فناوری در تحول زندگی جامعه و رونق اقتصاد دانش‌بنیان، تاکید کرد: بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا در حوزه زیست فناوری ردی از ایرانیان دارد چراکه زیست‌فناوری تنیده در خون آن‌ها است. بزرگ‌ترین شرکت‌های دانش‌بنیان منطقه در این حوزه نیز ایرانی است و این توانمندی باید در حوزه دانش‌آموزی نیز توسعه پیدا کند تا بتوانیم در آینده شاهد پیشرفت فزاینده کشور باشیم.

در بخش دیگری از این مراسم، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، به نقش راهبردی و اثربخش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه پژوهش دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: نقش معاونت علمی و فناوری تا سالیان سال کشور را بهره‌مند خواهد کرد.

او  بر ضرورت آشناسازی دانش‌آموزان به ویژه مناطق محروم با مفهوم پژوهش تاکید کرد و ادامه داد: نیازی مبرم و حیاتی به پژوهش احساس می‌شود، چراکه پژوهش، توانمند کننده جامعه است و راه تحول آن را هموار می‌کند به ویژه اگر از عرصه دانش‌آموزی آغاز شود.

حاجی میرزایی با بیان کرد: در حوزه زیست فناوری اقدامات خوبی انجام شده است. او همچنین در ادامه گفت: افتتاح و تجهیز ۵۸ پژوهش‌سرای جدید، مجموع پژوهش‌سراهای بهره مند را به ۶۵ مرکز افزایش می‌دهد. مهم است که مناطق محروم سهمی بیش از مناطق برخوردار دارند. موضوعی که نشان می‌دهد در حال جبران عقب ماندگی تاریخی در برخورداری از سطح آموزش  به نحو مطلوبی هستیم.

حاجی میرزایی، حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی را  نویدبخش یک آینده بسیار خوب برای حوزه نیروی انسانی و پژوهش دانست و در پایان گفت: امیدوارم ترکیب معاونت و آموزش پرورش، سطح توانمندی پژوهشی را در مدارس کشور توسعه دهد و دانش آموزانی پرسشگر و خلاق داشته باشیم.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان این‌که  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نقش‌آفرینی دانش آموزان در عرصه پژوهش حمایت می‌کند گفت: اقتصاد، معیشت و حیات مردم به حوزه زیست فناوری وابسته است و در همین راستا تولید محتوا در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید