موفقیت محققان ایرانی؛ فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی توسعه یافت.

توسعه فناوری استخراج اتوماتیک و میکروفلویدیک DNA سلولی به عنوان دستاورد محققان ایرانی در چهارچوب همکاری مشترک با دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، با بروز بحران‌های زیستی همچون اپیدمی کرونا که عمده کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است، سرمایه و زیرساخت‌های فناورانه کشورها به ویژه در تأمین تجهیزات و ابزار آزمایشگاهی، تشخیصی و درمانی متضمن فائق آمدن کشورهای دارای فناوری بر چنین بحران‌های بزرگ زیستی و اجتماعی است.

در این راستا، محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران که افق فعالیت خود را توسعه فناورانه و توانمندسازی صنعت زیست فناوری کشور در حوزه‌های مختلف قرار داده‌اند در چهارچوب همکاری مشترک با محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه روش و ساخت پلتفرم دیسکی اتوماتیک و میکروفلویدیک استخراج DNA از سلول شده‌اند.

لاله پارسا یگانه عضو هیأت علمی بانک مولکولی مرکز با بیان این نکته که تحقیق و توسعه بین رشته‌ای در حوزه فناوری‌های نوین می‌تواند به دستاوردهای دانش بنیان در لبه علم منتج شود، گفت: تخریب دیواره سلول مهمترین و اولین مرحله در بسیاری از پروتکل‌های زیست شناسی مولکولی و آزمایش‌های تشخیصی است. اخیراً سیستم‌های میکروسیال به دلیل مزایای مرتبط با اتوماسیون، یکپارچه سازی و کوچک سازی، به ویژه در شرایط محدودیت منابع زیستی، مورد توجه بسیار قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در این پروژه، میکروسیال گریز از مرکز با پلتفرم و تنظیمات جدید برای تخریب شیمیایی دیواره سلول ارائه شده است. سیستم‌های توسعه یافته از نیروهای پنوماتیک و اینرسی برای مخلوط کردن مؤثر واکنش دهنده‌های تخریب و نمونه‌های سلولی و همچنین کنترل دقیق سیال استفاده می‌کنند.

پارسا خاطرنشان کرد: ویژگی‌های خاص سیستم توسعه یافته «آزمایشگاه روی دیسک [(LoaDs)Lab on a Disks ]» با آب دیونیزه شده (DI) و گلبول‌های سفید خون (WBC) انجام شد تا مناسب بودن سیستم‌های پیشنهادی از نظر اختلاط، کنترل مایعات و تجزیه سلول شیمیایی بررسی شود.

نتایج این پژوهش که در نشریه معتبر Scientific Report به چاپ رسیده است راهکارهای امیدبخشی از توانمندی دانشمندان داخلی کشور در توسعه پیشرفته‌ترین روش‌ها و پروتکل‌های زیست فناوری که تنها در انحصار کشورهای معدودی در دنیا می‌باشد را نشان می‌دهد.

 

منبع

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید