مسابقه ملی زیست فناوری ویژه معلمان

شرکت در مسابقه زیست‌فناوری مقدماتی؛ برای تمامی دبیران محترم آموزش و پرورش آزاد است. این مسابقه در چهار محور زیر برگزار می شود که معلمان می توانند در یک یا چند محور به صورت همزمان شرکت نمایند:

  • زیست فناوری پزشکی
  • زیست فناوری صنعتی
  • زیست فناوری کشاورزی
  • بیوانفورماتیک

شیوه نامه مسابقه را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

  • منابع علمی مسابقه:
  • برای شرکت در این مسابقه مشاهده ویدئوهای ضبط شده از دوره آموزشی مدرسان ستاد توسعه زیست فناوری توصیه میگردد. برای دانلود این ویدئوها به بخش دوره های آموزشی سایت مراجعه کنید.
  • همچنین مطالعه دو کتاب بیوانفورماتیک و کاربردهای زیست‌فناوری  برای موفقیت بهتر در این مسابقه توصیه می­گردد. فایل PDF این دو کتاب به صورت رایگان از طریق لینکهای زیر در دسترس هستند:

دانلود کتابهای مرجع 

 

مراحل مسابقه:

مرحله اول: آزمون تستی

 ضروری است دبیران محترمی که قصد شرکت در مسابقه را دارند، در این آزمون شرکت نمایند. این آزمون که در تاریخ 1400/07/29 برگزار خواهد شد، شامل 30 سوال تستی است که 30٪  از نمره کل مسابقه را در بر می گیرد. دبیران محترمی که قصد شرکت در چند محور را دارند نیاز است صرفا یکبار در آزمون تستی شرکت نمایند.

* لینک آزمون 48 ساعت قبل از برگزاری در همین صفحه بارگذاری می‌شود.

برای هر محور مسابقه یک چالش طراحی شده است که 70٪ از نمره کل مسابقه را در بر می گیرد. چالش‌های طراحی‌شده در همین صفحه بارگذاری شده­اند. حداکثر مهلت ارسال پاسخ چالش ها، تا تاریخ 1400/07/29 در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که پاسخ های چالش هر حوزه، توسط داور محترم هر حوزه؛ بر اساس فرم داوری پیوست ۱ و مستقل از سایر حوزه ها بررسی می شود. بنابراین هر فرد بر اساس تمایل، امکان شرکت در یک الی چهار چالش مطرح شده را به صورت مجزا خواهد داشت.

آدرس ایمیل برای ارسال چالشها: bioclubst@gmail.com

مهلت ارسال چالشها: 1400/07/29

جوایز:

جوایز این مسابقه شامل تقدیرنامه و جایزه نقدی برای نفرات برگزیده مسابقه است.

 

جدول زمان‌بندی برگزاری مسابقه زیست‌فناوری مقدماتی ویژه دبیران- تابستان 1400

ردیف عنوان تاریخ
1 زمان بارگذاری چالش‌های مسابقه 1400/07/01
2 زمان برگزاری آزمون تستی مسابقه 1400/07/29
3 زمان نهایی ارسال پاسخ به چالش‌ها از طرف دبیران 1400/07/29
4 داوری چالش‌ها و اعلام نتایج نهایتاً تا تاریخ 1400/08/20

چالشها:

 

چالش زیست فناوری پزشکی:

تصور کنید حضور یک پروتیین خاص در خون افراد بیمار نشان دهنده ی ابتلای قطعی به آن بیماری است. یک کیت تشخیصی (بر پایه هر روش مولکولی مورد علاقه خود که کمترین هزینه و تخصص را برای اجرا نیاز داشته باشد) برای تشخیص این بیماری طراحی کنید.

چالش زیست فناوری کشاورزی:

كارايي تكنيك هاي بيوتكنولوژي در گياهان بيشتر است یا در جانوران ؟ چه دلايلي براي اين كارايي بيشتر وجود دارد؟

چالش زیست فناوری صنعتی:

یکی از موضوعات مهم در بیوتکنولوژی صنعتی، در اختیار داشتن میکروارگانیسم مناسب برای انجام فرآیندهای صنعتی و تولید محصول است. جداسازی این مجموعه های میکروبی از محیط های طبیعی مانند خاک های کشاورزی یا چشمه های آب گرم نسبت به نمونه های صنعتی دارای مزایای بیشتری است. از طرفی برای انجام بهینه فرآیند صنعتی، این نمونه های میکروبی باید سه شرط داشته باشند: حفظ قابلیت حیات، حفاظت در مقابل آلودگی و حفاظت در مقابل تغییر ژنتیکی برای جداسازی و داشتن میکروارگانیسم هایی با ویژگی های مطلوب فوق، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

چالش بیوانفورماتیک:

یکی از چالش های مهم در بیوانفورماتیک، توانایی پیشگویی زمان رونوشت برداری بخش های مختلف یک ژنوم خاص می باشد. بدین ترتیب قادر خواهیم بود تا پیش بینی کنیم که در یک زمان مشخص، کدام بخش های این ژنوم مورد رونویسی قرار می گیرند. پیشنهادات شما برای حل این چالش چیست؟

اشتراک گذاری:

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید