خرس آبی می‌تواند از DNA انسان محافظت کند!

دانشمندان ژاپنی پس از یک تحقیق 30 ساله موفق به کشف نوعی پروتئین محافظ در یک جاندار آبی شدند که می‌تواند به عنوان سپر برای DNA انسان نیز به کار گرفته شود و آن را از فروپاشی حفظ کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل ازNature ، خرس آبی نام عمومی یک جاندار میکروسکوپی آبی بسیار کند و تنبل اما بسیار مقاوم است که می‌تواند از قطب تا مدار زمین، در هر محیطی زنده بماند. این موجود عجیب، تقریبا در هر محیط خشن و بدون حیات، امکان نجات و زنده ماندن دارد و حتی بدون اکسیژن و محافظ در فضا هم زنده مانده است!

محققان ژاپنی 30 عدد از این جانداران را به مدت 30 سال منجمد کردند و در کمال ناباوری پس از این مدت توانستند دو تای آنها را با موفقیت زنده کنند. پس از تهیه نقشه کامل ژنتیک این موجود، دانشمندان دریافتند که به دور DNAاین جانور میکروسکوپی نوعی پروتئین پیچیده شده است که رشته‌های ژنتیکی و زیستی را از فروپاشی حفظ می‌کند.

در مرحله بعدی، دانشمندان با استخراج این پروتئین، تلاش کردند اثر آن روی DNA انسان را بررسی کنند. براساس مقاله منتشر شده، دو دسته از DNA انسان به عنوان گروه آزمون و گروه ناظر، تهیه و زیر بمباران شدید اشعه ایکس قرار گرفت. نتیجه این آزمایش نشان داد گروه آزمون که مقدار محدودی از پروتئین محافظ داشت، 50 درصد کمتر از گروه ناظر زیر اشعه آسیب دید و در همین حال امکان ترمیم آن نیز وجود داشت.

انتقال ژن سازنده این پروتیئن به سلول‌های انسانی موجب مقاومتDNA  انسان در برابر UV می‌شود. که این مورد برای سفرهای فضایی یا تولید سایر جانداران مقاوم به UV مهم می‌باشد.

اگرچه این تحقیق هرگونه نتیجه‌گیری برای استفاده انسانی از این پروتئین برای ساخت ابرانسان‌های نامیرا یا درمان و پیشگیری از بیماری‌های خاص را زود توصیف کرده است اما در صورت موفقیت این تحقیق در فازهای بعدی، گام بزرگی به سوی مقاوم کردن نسل بشر در مقابل میرایی و بیماری‌ها برداشته شده است.

��لینک خبر

��لینک مقاله

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید