بخش هفتم- اساتید تاثیرگذار و مراکز علمی مشهور در حوزه زیست فناوری

10- اساتید برجسته و تأثیر گذار در رشته زیست فناوری

10-1 پروفسور سید حسین میر شمسی:

از اساتید برجسته و موثر این رشته پروفسور میر شمسی می باشد که او را با نام پدر بیوتکنولوژی ایران یاد می کنند. ماحصل تلاش های پی در پی او تا حدود 9 سال در موسسه سرم سازی رازی تولید واکسن های دامی، کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و همچنین واکسن های ویروسی سرخک، فلج اطفال، اوریون و… بود که جامعه ایران زمین را سالم و سلامت تر ساخت. او در 23 آذر 1387در 94 سالگی درگذشت .

پروفسور میر شمسی

 10-2 دکتر حسین بهاروند:

حسین بهاروند، استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان است. وی از سال 1385 تاکنون ریاست گروه زیست شناسی تکوینی دانشگاه علم و فرهنگ را نیز بر عهده دارد. او در سال 1382 برای اولین بار سلول های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال 1387 به همراه همکارانش موفق به تولید سلول های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد. این فعالیت ها او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاری و پیگیری کنند. زمینه های پژوهشی او با الهام از طبیعت است. او به عنوان سخنران مدعو در بسیاری از کنفرانس های علمی ملی و بین المللی حضور داشته است. از وی 4 کتاب به زبان انگلیسی به ترتیب در سال های 1389، 1391و 1394 چاپ شده است. تاکنون 297 مقاله بین المللی، 102 مقاله داوری شده داخلی به همراه 7 فصل در کتب بین المللی از دکتر بهاروند به چاپ رسیده است. 7 کتاب تألیفی به زبان فارسی و 8 کتاب ترجمه شده از دیگر آثار وی هستند.  ایشان در سال 1393 جایزه بین المللی یونسکو-گینه استوایی در حوزه علوم زیستی را دریافت کرد. این جایزه به علت تحقیق بر سلول های بنیادی و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان ها به ایشان اعطا شد .

 پروفسور بهاروند

  امید بر این داریم که در این بخش سال های آینده نام شما دانش آموزان عزیز نمایان شود

 11- مراکز علمی مشهور در حوزه زیست فناوری

11-1 انجمن ایمنی زیستی ایران

از مراکز علمی پژوهشی معروف در حوزه زیست فناوری، می توان به این انجمن اشاره کرد که اهداف مشخصی را دنبال می کند که عبارتند از:

اطلاع‌رسانی و نشر دانش روز زیست فناوری یا بیوتکنولوژی و شاخه‌های مرتبط با آن

تضمین بهره‌برداری از فواید قطعی بیوتکنولوژی مدرن

پیشگیری از آثار سو احتمالی زیست فناوری بر تنوع زیستی

پیشگیری از آثار سو احتمالی زیست فناوری بر سلامت انسان

پیشگیری از آثار سو احتمالی زیست فناوری بر حیوانات

پیشگیری از آثار سو احتمالی زیست فناوری بر گیاهان

پیشگیری از آثار سو احتمالی زیست فناوری بر محیط زیست

این انجمن با همکاری جمعی از متخصصان این علم در سال1382تأسیس گردید.

اعضای هیئت موسس این انجمن عبارت بودند از:

آقایان دکتر بهزاد قره‌یاضی، نادر مقصودی، دکتر محمد حسین صنعتی، دکتر حسین مزدارانی، دکتر شکراله شکری کجوری، دکتر بابک بنکدارپور، دکتر سید احمد میرزایی، دکتر رمضانعلی عطایی، دکتر علی خوش باطن، دکتر محمد حسین قزل ایاغ، دکتر محمد حسین سنجقی، دکتر غلامحسین ریاضی، دکتر محمود تولایی و دکتر علی مهرابی توانا.

انجمن ایمنی زیستی تلاش بسیاری بر این موضوع دارد که در این پژوهش های انجام شده از سوی پژوهشگران، حیوانات یا گیاهانی تولید نشوند، که اثر مخربی در محیط زیست و سلامت انسان داشته باشند.

اگر شما یک روز به این فکر رسیدید که تصمیم به ساخت موجود زنده ای جدید دارید پس از تحقیقات علمی قبل از انجام آزمایش حتماً به این انجمن سری بزنید، تا با یک آزمایش خود سرانه باعث تخریب محیط زیست خود نشویم.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، وردآور

11-2 پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري به عنوان يك موسسه پژوهشي و به منظور انجام تحقيقات علمي صنعتي و به ويژه كاربردي تأسيس گرديد و از اهداف اصلی آن تحقيقات در زمينه هاي مختلف علوم زيستي، پزشكي،‌ كشاورزي، دارويي و بيوتكنولوژي است و از سوي ديگر، آموزش و تربيت متخصصان و محققان دانشگاه هاي كشور از دیگر اهداف این پژوهشگاه می‏باشد. در حال حاضر، بيش از ۲۰۰ نفر در بخش هاي مختلف پژوهشي، اداري و خدماتي مركز فعاليت مي كنند. علاوه بر اين، تعدادي از متخصصان و پژوهشگران ساير دانشگاه ها و مراكز آموزشي و تحقيقاتي داخل و خارج از كشور، با این سازمان همکاری دارند.این پژوهشگاه هم اکنون در رشته های علوم پایه کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و آینده ای موفق برای دانشجویان خواهد ساخت.

شعار این پژوهشگاه:ما تولید کننده علم و خالق فناوری های زیستی هستیم.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

11-3 انستیتو پاستور ایران

هر زیست شناس و یا هر بیوتکنولوژیستی که بخواهد پروژه های مهمی را انجام دهد که نیاز به مواد خاصی دارد حتاً پای او به انستیتو پاستور باز خواهد شد، زیرا که اولین و بهترین موسسه در ایران و جهان این موسسه تحقیقاتی می باشد که در زمینه های گوناگون تحقیقاتی فعالیت می کند. یک سال پس از جنگ جهانی اول با افزوده شدن میزان کشته شدگان بر اثر بیماری های واگیر دار، دولت به فکر همکاری با شعبه اصلی این مجتمع تحقیقاتی افتاد که در پاریس فرانسه واقع شده است. سر انجام در سال 1298 با مذاکرات انجام شده یک توافق نامه‏ای بین دو کشور امضا شد و انستیتو علمی و بهداشتی ایران تأسیس گردید.

هدف های این انستیتو عبارتند از:

انجام  تحقيقات پايه و کابردي در زمينه تشخيص بيماري هاي مختلف و ارائه روشهاي کنترل انجام تحقيقات پايه و کاربردي در مورد ساخت محصولات بيولوژيک [1]و آزمايشگاهي و پرورش حيوانات آزمايشگاهي انجام تحقيقات در زمينه علوم پايه پزشکي، برگزاري واحدهاي عملي مستقل در زمينه هاي مختلف تخصصي و انجام پروژه هاي تحقيقاتي و آموزشي مشترک با مراکز مشابه در داخل و خارج از ايران، ساخت انواع واکسن و سرم.

ریاست محترم این موسسه جناب آقای دکتر علیرضا بیگلری می باشد که ایشان فوق دکتری ژنتیک مولکولی و دکتری تخصصی ژنتیک پزشکی را از دانشگاه کریستی منچستر دارند.

این مجموعه علاوه بر خود دارای 4 مجموعه دیگر نیز می‏باشد که در شمال کشور، کرج، شمیران و استان تهران مستقر شده‏ اند.

انستیتو پاستور

پرسنل انستیتو پاستور

انستیتو پاستور- شعبه کرج

11-4 شرکت سیناژن

این شرکت در سال1373با هدف تولید محصولات بیوتکنولوژی تاسیس گردید. همین حرکت که از 4 متخصص نشأت گرفته بود منجر به تبدیل شدن به بزرگترین شرکت تولیدی محصولات بیوتکنولوژی پزشکی در منطقه گردید .

این شرکت در حال حاضر چندین دارو در حوزه های بیماری ام اس، درمان سرطان، درمان ناباروری، و حتی بیماری های کلیوی ارائه کرده است.

این شرکت علاوه بر خود دارای 5 شرکت زیر مجموعه دیگر نیز می باشد که همگی در پی تولید محصولات بیوتکنولوژی پزشکی و درمان در تلاش هستند.

لازم بذکر است که این شرکت در سال1396 بزرگ ترین استاندارد جهانی تولید دارو (GMP) را اخذ کرده است و هم اکنون در سال 1398 موفق به تأسیس رسمی شرکت سیناژن ایلاچ در کشور ترکیه گردید.

شرکت سیناژن – سیمین دشت

12- منابع

  1. کتایون صداقتی زاده.مبانی ورود به دنیای زیست فناوری،ن.ابدالی،م.آسوری(1396)،انتشارات ستاد توسعه زیست فناوری ،ترجمه:م.ط.یزدی،غ.زرینی،ض.سپهری زاده،DNAپروفسور براون. کلون سازی ژن ها و آنالیز.
  2. ع.قاسمیان، آ.همت (2010)، ویرایش ششم.
  3. ابراهیم زاده، ح.، امین، ا.، دیانت نژاد، ح.، کرمی، م.، فرازمند، ع.، افسری نژاد، م.، (1394) زیست شناسی عمومی، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ ششم.

journal of biotechnology and biomaterial/the history of modern biotechnology in Iran: a medical review 4. author: R.M.nezhadfard, M.moslemi, H.golshahi(2013)

  1. History of company, new information2019, available at: https://www.cinnagen.com
  2. History of association, new information, available at: http://fa.pasteur.ac.ir

 

[1] Biologic product

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید